42 Rajd Goniometru – Jarnołtówek
Pogoda była wspaniała… 42 RAJD GONIOMETRU
Mamy już niestety za sobą 42 Rajd Goniometru, który odbył się w Jarnołtówku, gmina Głuchołazy w dniach 6 – 8 września. Pogoda była wspaniała, a niczym nieprzysłonięte słońce umilało czas uczestnikom rajdu i dawało możliwość pełnego poznania i wykorzystania walorów krajobrazowych okolicy. Tegoroczny, 42 już rajd zorganizowało Zakładowe Koło Stowarzyszenia Geodetów Polskich przy Dolnośląskim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu. Za organizację Rajdu przy czynnym wsparciu i opiece Dyrektora Biura Stanisława Talerzowskiego odpowiedzialny był zespół w składzie Krzysztof Goleniowski, Lesław Wołcz oraz Agnieszka Szuszczyńska, która (mimo iż nie jest geodetką), jako przyjaciółka naszego Koła z całym zapałem pomagała w jego organizacji. Nasze przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Włodzimierza Chlebosza oraz Geodety Województwa Dolnośląskiego – Roberta Pajkerta. Wsparcia w przygotowaniu 42 Rajdu Goniometru udzielili nam: Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Gmina Głuchołazy, Dolnośląski Urząd Wojewódzki – Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Opolu, PZU S.A., Softline – producent oprogramowania dla geodezji i administracji, Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPGK we Wrocławiu, TPI Sp. z o.o – dostawca rozwiązań pomiarowych dla geodezji, budownictwa, przemysłu i rolnictwa precyzyjnego., Geotronics Polska Sp. z o.o. – dostawca zaawansowanych technologii pomiarowych dla geodezji i budownictwa, TFF S.A. – firma wdrażająca systemy zarządzania wydrukami i rozwiązania wizualne, miesięcznik Przegląd Geodezyjny, miesięcznik Geodeta, Vobis – specjalistyczna sieć sprzedaży sprzętu cyfrowego, Krogal – wytwórnia tradycyjnych krówek.
Do organizacji tegorocznego rajdu zabraliśmy się już w listopadzie 2012 r. Wczesne rozpoczęcie przygotowań miało na celu zapewnienie uczestnikom jak najlepszych warunków do spędzenia miłych chwil w towarzystwie koleżanek i kolegów geodetów oraz ich przyjaciół. Uzyskawszy gwarancję wsparcia Partnerów w organizacji Rajdu samodzielnie opracowaliśmy plakat informacyjny, znaczek rajdowy, śpiewnik oraz stronę internetową rajdu. W tym roku pozwoliliśmy sobie na powrót do miejsca, w którym w 1997 roku organizowany był 26 Rajd Goniometru. Wspomnienia tamtych dni napawały nas optymizmem i dopingowały do wytężonej pracy. Pomysłów było wiele, lecz niestety żeby zrealizować je wszystkie rajd musiałby trwać kilka dni dłużej.
W pierwszym dniu rajdu wszystkim uczestnikom zapewniliśmy serwowaną kolację i możliwość skorzystania z wieczornej dyskoteki, a dla sympatyków piłki nożnej na telebimie projekcję meczu Polska – Czarnogóra. Drugi dzień rozpoczął się od śniadania w formie „szwedzkiego stołu”, a następnie wszyscy mieli możliwość uczestnictwa w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem w celu poznania walorów krajobrazowych okolicy i tajemnic Góra Opawskich na szlaku na Biskupią Kopę.
W tym samym czasie nasze „Maluchy” mogły pozostać na terenie ośrodka gdzie przygotowaliśmy dla nich mnóstwo atrakcji, w tym m.in. malowanie twarzy, puszczanie różnorodnych baniek, rysowanie i malowanie obrazków, zabawy ruchowe w postaci tańców i zawody sportowe.
Po zabawach dla dzieci i powrocie z gór z wielkim apetytem można było zasiąść do smacznego obiadu. Wieczorem, tradycyjnie rozpaliliśmy ognisko, tym razem zrobił to nasz gość honorowy Pan Stanisław Cegielski – Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Oprócz smażenia kiełbasek serwowane były jeszcze inne specjały takie jak: bigos, chleb ze smalcem, szaszłyki czy mięso z grilla.
Oczywiście nie zabrakło również napojów dla dzieci i dorosłych. Przy dźwiękach gitary można było spędzić długie chwile na śpiewaniu starych szlagierów turystycznych, ogrzewając się płomieniami ogniska. Natomiast sympatycy parkietowych pląsów, których nie brakowało, mogli ponownie bawić się przy muzyce zaproponowanej przez DJ CASE.
Trzeci dzień to już tradycyjnie geoolimpiada, w której tym razem wzięło udział 8 drużyn. Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwała komisja w składzie: Przewodniczący Pan Stanisław Cegielski, oraz Członkowie Pani Bożena Tabisz – Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddział we Wrocławiu i Pan Mieczysław Gabryszewski. Geoolimpiada przebiegała w atmosferze dobrej zabawy, a tematyka geodezyjna została potraktowana z przymrużeniem oka. Zawodnicy musieli zmierzyć się w następujących konkurencjach: „Z żabką do celu”, „Z tyczką do mety”, „Zastosuj szpilkę”, „Palik i łamigłówka” oraz „ Z pionem do kadry”.
W rezultacie po 5 konkurencjach na podium geoolimpiady stanęli:
I miejsce zajął zespół w składzie:
Magda Szarek
Jacek Studziański
Jacek Chowaniec
II miejsce zajął zespół w składzie:
Dorota Rupart
Arkadiusz Rupart
Grzegorz Sawa
III miejsce zajął zespół w składzie:
Anna Sawa
Edyta Skowronek
Jacek Skowronek
Rajd tak jak się zaczął tak też się zakończył dobrą pogodą i z dobrym humorem oraz oczekiwaniem na kolejne takie spotkanie i dobrą zabawę.
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Goleniowski